بازدید: 389 | تاریخ انتشار : 16 اردیبهشت 1394
به گزارش نسیم خنداب به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا، مرضیه افخم سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز چهارشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران موضع‌گیری مناسبی در خصوص اتفاقات اخیر بالتیمور داشت که جای تشکر و قدردانی دارد.
این موضع‌گیری هرچند دیرهنگام بود ولی سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین حوادث اخیر در بالتیمور آمریکا را نشانه وجود بی عدالتی و تبعیض در این کشور ارزیابی کرد و افزود: نابرابری در استفاده از فرصتها بین گروه‌های نژادی مختلف زمینه ساز اینگونه حوادث است.
افخم همچنین با بیان اینکه با توجه به اذعان مقامات ارشد آمریکایی به این تبعیض و نابرابری، زمان آن رسیده تا به زخم‌های عمیق اجتماعی در آمریکا رسیدگی شود اضافه کرد: برخورد خشن پلیس با نشانه‌هایی که معلول تبعیض و بی عدالتی هستند، نمی‌تواند این مشکلات را حل کند.

وی ضمن اشاره به این موضوع که رعایت حقوق انسانها از هر نژاد، رنگ و مذهب باید بیش از پیش مورد توجه دولت آمریکا قرار گیرد،  تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هر گونه اقدام تروریستی و کشتن انسانهای بی گناه را محکوم می‌کند، اما در عین حال لزوم احترام به عقاید و ارزش‌های مسلمانان جهان را نیز مورد تاکید قرار می‌دهد.
 
این موضع‌گیری از سوی دستگاه دیپلماسی کشور از آنجایی که یکی از مهم‌ترین هدف های انقلاب اسلامی را که حمایت از مظلومان عالم است را مطرح می کند بسیار قابل پیگیری است.
شاید بهتر باشد آقای ظریف هم در کنار مذاکراتی که انجام می دهد، این موضع گیری ها را به گوش همتای خود در آمریکا برساند تا به ابعاد دیگری از دیپلماسی هم توجه شود.
 
اگرچه این روزها دیپلماسی کشور تنها در مسائل هسته ای خلاصه شده است و به نظر می رسد دیگر جوانب از سیاست خارجی کشور کمرنگ تر شده است، اما بیان چنین اظهار نظرهایی از سوی مقامات ایرانی در حاشیه مذاکرات این موضوع را به دشمنان ما یادآوری می کند که روحیه انقلابی مسئولین کشور همچنان حفظ شده است.
 
درحالی که مقامات آمریکایی همچنان سیاست تهدید خود علیه ایران را در کنار مذاکرات پیش می برند این خواسته کمی نخواهد بود که آقای ظریف در حاشیه مذاکرات، مواردی از نقض حقوق بشر در آمریکا را هم به مقامات آمریکایی گوشزد کند تا بدانند که ایران نیز از سیاست های خود دست نکشیده است.
 
کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *