بازدید: 841 | تاریخ انتشار : 14 آذر 1397
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از خبرگزاری فارس از اراک، علیرضا رئیسی در راستای اجرای طرح پایش و ارزیابی مراکز سلامت امروز از دو مرکز در حاشیه شهر اراک به شکل سرزده بازدید کرد.

وی با اشاره به اینکه ارزیابی مراکز بهداشت و درمان بر اساس اطلاعات کشوری است، گفت: سامانه بهداشت به‌صورت یکپارچه کار رصد و مقایسه شاخص‌های هر استان را انجام می‌دهد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: در پایش و ارزیابی شهرستان اراک دو مرکز سلامت در حاشیه شهر را مورد بازید قرار دادیم.

رئیسی ایجاد مراکز سلامت در حاشیه شهر و ارائه خدمات درمانی رایگان در این واحدها را ازجمله دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی ایران برشمرد و بیان کرد: با ایجاد مراکز سلامت در نقاط مختلف شهر دسترسی مردم راحت‌تر شده است. 

وی نتیجه بازدید از بخش‌های مختلف در این دو  مرکز را مطلوب ارزیابی کرد و افزود: اکثر شاخص‌های استان از میانگین کشوری بالاتر است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: استان مرکزی در اجرا و پایش و ارزیابی برنامه توسعه سلامت یک برنامه منسجم و مدون را دنبال می‌کند که این موضوع باید همه حوزه‌های سلامت ازجمله تغذیه، بهداشت روان و بهداشت عمومی را در برگیرد.

رئیسی از ایجاد 109 پروژه بهداشتی و عمرانی در راستای نظام تحول سلامت در استان خبر داد و گفت: طی 4 سال گذشته و با شروع طرح تحول نظام سلامت بیش از 109 پروژه در استان آغازشده که اکثر آن‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به شاخص‌های خوب بهداشت در استان مرکزی تصریح کرد: انتظار داریم استان مرکزی این رویه را ادامه دهد و در آینده از استان پیشرو در شاخص‌های بهداشتی در کشور باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: با توجه به ظرفیت و پتانسیل‌هایی که در استان مرکزی وجود دارد می‌تواند طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع را در استان اجرا کند.

رئیسی ازجمله کارکردهای مهم استان در حوزه سلامت و بهداشت را غربالگری مادران باردار دانست و گفت: در مراکز سلامت استان تمام مادران باردار مورد غربالگری بهداشت روان قرار می‌گیرند که این‌یک امتیاز برای استان است.

وی وضعیت بهداشت دندان و شاخص پوسیدگی دندان در 12 ساله‌ها را در استان مطلوب ارزیابی کرد و گفت: این شاخص در حال حاضر در کشور 1.8 و در استان 1.2 است.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اجرای تست سیار HIV در مرکز شهر را ارزشمند دانست و بیان کرد: مراجعه بیش از 300 نفر از مردم شهر به این پایگاه برای انجام تست HIV بیانگر فرهنگ‌سازی و افزایش آگاهی در جامعه است.

رئیسی تصریح کرد: درواقع باهمت دانشگاه تعداد مراجعان برای انجام تست غربالگری HIV نسبت به دو سال گذشته 4 برابر شده است.

ساخت یک کلینیک تخصصی با متراژ 2 هزار و 500 متر 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه بیان کرد: طی چهار سال گذشته در بحث تحول نظام سلامت بیمارستان‌هایی در شهرستان‌های خنداب، فراهان، بیمارستان خصوصی در اراک و فاز دوم بیمارستان آیت‌الله خوانساری اراک افتتاح شده است. 

حسن طاهراحمدی با اشاره به اینکه فاز دوم بیمارستان آیت اله خوانساری با مشارکت خیرین و بخش دولتی احداث شد گفت: این بیمارستان با ظرفیت 100 تخت در بخش درمان بیماران سرطانی به بهره‌برداری رسید. 

وی با اشاره به اینکه مجموع کلینیک‌های استان خدمات خوب و تخصصی را در اختیار بیماران قرار می‌دهد، اظهار کرد: در حال حاضر یک کلینیک تخصصی با متراژ 2 هزار و 500 متر و پیشرفت 90 درصدی در حال ساخت است که با حمایت وزارت بهداشت و درمان به بهره‌برداری خواهد رسید. 

طاهر احمدی مجموع پروژه‌های که در بحث طرح تحول نظام سلامت آغازشده را 109 دانست و گفت: اکثر این پروژه‌ها به بهره‌برداری رسیده است.

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *