بازدید: 383 | تاریخ انتشار : 27 اسفند 1392
نسیم خنداب به نقل از فارس: دومین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره گام پایانی توافقنامه ژنو ساعت 10:30 صبح سه شنبه به وقت وین در حالی آغاز شد که بر خلاف دوره های قبلی که ظریف و اشتون پیش از مذاکرات بر سر میز صبحانه، ناهار و شام درباره مذاکرات و نحوه انجام آن به رایزنی می پرداختند، این بار هیأت ایرانی در اعتراض به رفتار خارج از اصول دیپلماتیک کاترین اشتون و دیدارهای ناهماهنگ وی در تهران شام کاری که قرار بود در محل دفتر نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل در وین برگزار شود را لغو کرد و پس از آن نشستی دو ساعته به ریاست عراقچی و اشمیت معاونان ظریف و اشتون در هتل کوبورگ (محل استقرار روسای هیأت ها) برگزار و توافق شد که ظریف و اشتون ساعت 8:30 صبح سه شنبه به وقت وین با یکدیگر دیدار و نشست ایران و 1+5 به ریاست وزیر خارجه ایران و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ساعت 10:30 صبح برگزار شود.

ظریف و اشتون سر ساعت مقرر در مقر سازمان ملل در شهر وین دیدار کردند که مایکل مان سخنگوی اشتون در توئیتر خود این دیدار را  سازنده خواند و پس از آن ظریف با فدوتوف مدیرکل دفتر سازمان متحد در وین و مدیر اجرایی دفتر سازمان ملل برای مبارزه با مواد مخدر در مقر این سازمان دیدار کرد.

دومین دور مذاکرات ایران و گروه 1+5 درباره گام پایانی توافقنامه ژنو در حالی آغاز شد که بر خلاف دوره های قبل که ظریف و اشتون با گرفتن عکس یادگاری وارد محل مذاکرات می شدند و گفت وگوها آغاز می شد ولی این بار چنین نشد و عکسی گرفته نشد.

نشست آغازین مذاکرات ایران و 1+5 به ریاست ظریف و اشتون 45 دقیقه به طول انجامید و بعد از یک ربع مذاکرات به ریاست عراقچی و اشمیت در مقر سازمان ملل آغاز شد و این مذاکرات پس از حدود دو ساعت به منظور صرف ناهار و اقامه نماز متوقف و قرار شد در هتل کوبورگ محل اقامت روسای هیأت ها از سر گرفته شود.

در حالی که نشست معاونان در حال برگزاری بود مایکل مان باز هم همچون سابق به میان خبرنگاران آمد و در نشستی خبری به تشریح ماوقع پرداخت و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. وی در پاسخ به سوال خبرنگار صدای آمریکا در خصوص دیدارهای هماهنگ نشده اشتون در تهران گفت که ظریف وزیر خارجه ایران از دیدار اشتون با فعالان زن ایرانی بی خبر بوده است و عنوان کرد که دیدار اشتون با زنان در ایران نیازی به هماهنکی نداشت.

وی همچنین در کنفرانس خبری خود در وین تأکید کرد که تنش‌های منطقه «کریمه» اوکراین تأثیری بر مذاکرات جاری هسته‌ای ایران و 1+5 که هم‌اکنون در وین در جریان است، نداشته است.

مایکل مان درباره مذاکرات ایران و 1+5 گفت: پیشرفت‌ها خوب است. موضوعات پیچیده است. پیشرفت‌ها تاکنون امیدوارکننده بوده است. ما به کار خود ادامه می‌دهیم.

به گزارش خبرنگار فارس، این مذاکرات امروز و فردا در جریان است و آنگونه که ظریف در بدو ورودش به وین اعلام کرد قرار است مباحثی چون غنی سازی، رآکتور آب سنگین اراک، همکاری های بین المللی در عرصه فناوری صلح آمیز هسته ای و رفع تحریم ها در این مذاکرات مورد بحث و گفت وگو قرار گیرد. البته در نشست کارشناسی نیز که 14 تا 16 اسفند ماه در شهر وین و در حاشیه نشست شورای حکام آژانس برگزار شد به این مباحث پرداخته شد.

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *