بازدید: 526 | تاریخ انتشار : 20 شهریور 1393

به گزارش نسیم خنداب به نقل از ندای تفرش ، این روزها خرید لوازم التحریر داغ داغ است و اگر سری به مغازه های فروش لوازم التحریر بزنیم ، خواهیم دید که دانش آموزان با والدین حسابی سرگرم انتخاب و خرید این اقلام هستند .

 اما گاهاً دیده می شود که دانش آموزان برای خرید لوازم التحریر با طرح و رنگ خاصی اصرار دارند ولی والدین از خرید آن وسیله امتناع می کنند .

 

 "سوگل " جلوی مغازه ایستاده و با اصرار می خواهد مادرش را متقاعد کند حتما برای خریدن کیفی که پشت ویترین است، وارد مغازه شوند. مادر هم اخم کرده و سعی می کند بی تفاوت از جلوی مغازه بگذرد، اما نه اخم مادر فایده دارد و نه اصرار کودک؛ چون هر دو ناراحت و عصبی هستند و هیچ کدام نمی توانند دیگری را درک کنند.

دیدن چنین صحنه هایی برای ما خیلی هم عجیب نیست، بخصوص اگر فروشنده یکی از این مغازه ها باشید، حتما روزی چند مورد از این اصرار و انکار ها را خواهید دید. آن طور که یکی از فروشنده های لوازم التحریر می گوید، بسیاری از والدین، داخل مغازه با بچه هایشان کلی بحث می کنند تا آنها متقاعد شوند که خرید اجناس گران قیمت کار خوبی نیست. گروهی هم به حدی عصبانی می شوند که حتی به فرزندشان اجازه نمی دهند وارد مغازه شود و با عصبانیت به او می گویند: «اینها به درد تو نمی خورد!»

به گفته " ناظمی " یکی از روانشناسان : «  حتما باید قبل از رفتن به فروشگاه و هنگامی که در خانه هستید، با فرزندتان صحبت کنید و در مورد آنچه باید خریده شود و توان اقتصادی خانواده، توضیحات کافی و متناسب سنش به او بدهید. به عنوان مثال دانش آموزانی که در سنین دبستان هستند، معمولا درک صحیحی از مسائل مالی ندارند و بخوبی نمی توانند متوجه این مساله شوند؛ بنابراین مهم است پیش از آن که به قصد خرید از خانه خارج شوید، به زبان خودشان با آنها صحبت کنید.»

به گفته وی ، «والدین نباید به کودک بگویند چون پول کافی ندارند او نمی تواند لوازمی را که پسندیده است بخرد؛ این کار فقط باعث ایجاد اضطراب و نگرانی در ذهن او می شود. به جای این، بهتر است محدوده خرید را برای کودک تعیین کنند؛ البته توضیح این موضوع هم برای کودکان دبستانی کمی سخت است، اما برای توجیه کردن آنها مثلا می توان برایشان حق انتخاب قائل شد که یک دفتر گران بخرند یا دو دفتر ارزان تر یا این که توضیح دهید اگر قرار است کیف گرانی بخرند، باید کفشی ساده تر انتخاب کنند.»

این روانشناس با اشاره به دانش آموزانی که در دوره دبیرستان هستند، خاطرنشان می کند: دانش آموزان دبیرستانی ممکن است دوست داشته باشند از لوازم مارک دار و معروف استفاده کنند؛ این مساله هم می تواند از نظر مالی برای خانواده دردسرساز باشد و برای همین باید از قبل با او صحبت کنید و برایش درباره بودجه تعیین شده توضیح دهید. با این کارها، بچه ها مدیریت مالی را هم می آموزند و مسئولیت مخارج را به عهده می گیرند.

" ناظمی"  با بیان این که بچه هایی که در سنین راهنمایی هستند، معمولا مشکل بیشتری با والدین دارند، می گوید: در این شرایط هم خوب است گاهی به کودک اجازه دهیم خودش برای خرید تصمیم بگیرد و مطابق سلیقه اش هر چیزی دوست دارد، بخرد.

 

 پس در کل می توان گفت بودجه خانواده باید از قبل مشخص شده و در مورد آن با دانش آموز صحبت شود. سپس براساس نظر او، می توانید لوازم مورد نیاز در محدوده تعیین شده را بخرید؛ البته اگر به هر دلیلی با آنچه دانش آموز پسندید، موافق نبودید، هیچ وقت با زور و اجبار از او نخواهید حرف شما را بپذیرد؛ در این شرایط فقط کافی است مورد دیگری را به او نشان داده و از او بخواهید درباره انتخاب شما هم فکر کند.

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *