بازدید: 405 | تاریخ انتشار : 6 آبان 1393
به گزارش نسیم خنداب به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا جریان اصلاحات این روزها فعالیت های خود را بیش از پیش گسترش داده و گویا 8 سال دوری از سیاست سبب شده تا این جریان درس های جدیدی از فعالیت در این عرصه بگیرند. اوایل دهه هفتاد و اواخر دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی بود که اصلاح طلبان عرض اندام کردند و توانستند در همان سال های ابتدایی کار خود، جایگاه ریاست جمهوری را از جناح راست بگیرند. 8 سال بعد اما به دلیل اختلافات ایجاد شده در بین اصلاح طلبان، جبهه مقابل زمام امور را در دست گرفت. سرانجام دوری 8 ساله از سیاست نیز سبب شد تا اصلاح طلبان با روی آوردن به جناح راست سنتی و بهره گیری از کمک هاشمی رفسنجانی و ناطق نوری، حسن روحانی را به کرسی ریاست جمهوری برسانند، اما بعد از حضور روحانی در راس قدرت، اقبال چندانی از سوی وی به اصلاح طلبان نشد. همین مسئله سبب شد تا این جریان برای بازگشت به قدرت به فکر انتخابات مجلس باشد. از همین رو تلاش ها و تحرکات متعدد این جریان برای دست یابی به کرسی های مجلس دهم آغاز شد.  

 

یکی از فعالیت های ویژه اصلاح طلبان در ماه های اخیر، راه اندازی طیف ها و تشکل های اصلاح طلبی جدید است. بنابر این برنامه، طی ماه های اخیر، گروه موسوم به  "ندا" که معادل " نسل دوم اصلاح‌طلبان"‌ است و بنای تغییر و تحول در این جریان را آرمان خود قرار داده، اعلام موجودیت کرد. صادق خرازی که گمان می‌رود یکی از مهره‌های کلیدی تشکل نو اصلاح ‌طلبی باشد ضرورت تولد این جریان را این‌طور معرفی می‌کند: «بیائید تعارف را کنار بگذاریم. صراحتاً باید گفت جریان اصلاح طلبی نیاز به پوست اندازی دارد. چارچوب های کهنه ی دیروز، زخم های التیام نیافته تاریخی و تاکتیک های مستعمل گذشته جوابگوی دور جدید اصلاح طلبی نیست. ما باید وارد فاز دوم اصلاح طلبی شویم. اصول اصلاح طلبی مشخص و روشن است. هویت اصلاح طلبی ما تغییری نکرده است. آنچه باید تغییر کند روندهای سوءتفاهم آفرین گذشته است.»

 

حالا اما خبر می رسد که اصلاح طلبان بر سر آغاز به کار این تشکل جدید دچار اختلافاتی با یکدیگر شده اند. بهزاد نبوی یکی از موافقان راه اندازی این تشکل است و در این باره می گوید: بالاخره ما باید نسل بعدی اصلاح طلبی را فعال نماییم. اینگونه تشکل ها خوب است و باید آنها را کنترل و نظارت کرد و به جای اینکه علاف باشند، آنها را فعال کنیم. این در شرایطی است که طیف محمد رضا خاتمی و مشارکتی ها با راه اندازی تشکل جدید مخالفند و می گویند: دستگاه های امنیتی و مخالفین اصلاحات آن را راه اندازی کرده اند و این تشکل به خاطر ایجاد شکاف بین اصلاح طلبان ایجاد شده است.

 

البته لازم به ذکر است که پیش از این نیز گروهی دیگر از اصلاح طلبان به مخالفت با تشکل "ندا" پرداخته بودند و حتی کار به جایی رسید که منتجب نیا، به تمسخر این گروه پرداخت. حال باید منتظر ماند ودید که اصلاح طلبان که این روزها به شدت دچار انشقاق شده اند، می توانند حول محوری واحد فعالیت خود را ادامه  دهند؟

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *