بازدید: 461 | تاریخ انتشار : 27 اسفند 1393

امسال که نو شدن زمین با ایام شهادت بانویی که خلقت آفرینش زمین و آسمان و روزها و شب ها همه به خاطر وجود اوست همزمان شده،پسندیده است که علاوه بر انجام صله رحم، حرمت علت همه این بودن ها را حفظ کنیم.

در آستانه فرارسیدن نوروز و تلاقی این ایام با ایام شهادت حضرت فاطمه(س)نظر برخی علما را در خصوص انجام سنت ها و رسم و رسوم نوروزی در ایم فاطمیه جویا شدیم.

 

نوروز نشانه ای برای اهل زمین /ما هرچه داریم از اهل بیت(ع) است/سنت ها مغایرتی با اسلام ندارند،حرمت ها حفظ شود

 

آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی، نوروز و تغییر سال را نشانه ای از آیات خداوند دانست و گفت:تقارن ایام نوروز با ایام فاطمیه این نکته را در ذهن تداعی می کند که  گردش سال ها، شب ها و روزها به برکت وجود حضرت زهرا(س) وائمه اطهار(ع) است که خداوند همانطور که ائمه اطهار(ع) را حجتی برای انسان ها قرار داده نوروز را نیز نشانه ای برای اهل زمین قرار داد.

استاد حوزه و دانشگاه به حفظ حرمت حضرت زهرا(س) وعزاداری با شکوه ایام شهادت آن حضرت تاکید کرد و ادامه داد:همه سنت های موجود در نوروز نه تنها مغایرتی با اسلام ندارند بلکه کاملا مورد تاکید اسلام هستند ولی چیزی که باید مد نظر قرار بگیرد حفظ حرمت حضرت زهرا(س) است که ما شیعیان هر چیز که داریم از برکت وجود این بانوی بزرگوار است.

اراکی صله رحم و تفریح سالم را دو درس بزرگ حضرت زهرا(س) برای شیعیان عنوان و خاطر نشان کرد:حضرت زهرا(س) در طول حیات خود همواره بر خوب زندگی کردن،تفریح سالم و استفاده از حضور اعضای خانواده تاکید داشتند که ما نیز باید این شیوه آن بزرگوار را به کار گیریم.

 

 حضرت فاطمه(س)آبروی جهان تشیع/با صله رحم پیروی خود را از حضرت زهرا(س)ثابت کنیم/حرمت ها را نشکنیم

حجت الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه رئیس موسسه حکمت و فلسفه  حضرت زهرا(س) را آبروی جهان تشیع و نمونه بارز و کامل یک زن دانست و گفت:حضرت زهرا(س) پاکدامنی، عفاف ، حجاب و همسرداری را در کنار علم و سیاست به درستی نشان دادند و ایشان نخستین کسی بود که ثابت کرد حجاب مانع پیشرفت زنان نیست بلکه حجاب عامل پیشرفت یک زن است.

خسروپناه با تاکید بر حفظ حرمت ایام فاطمیه اظهار کرد:کشور های مدرن امروز عوامل پیشرفت خود را حفظ و حرمت می بخشند و برای آنها حفظ حرمت بزرگان یک اصل است ولی متاسفانه ما حضرت زهرا(س) را که عامل پیشرفت انسانیت است را تکریم نمی کنیم.

وی عید نوروز را سرآغاز دوباره در حیات بشر عنوان کرد و افزود:هیچ تناقضی بین عید نوروز و ایام فاطمیه وجود ندارد و تمام سنت های موجود در عید مورد تایید و تاکید اسلام هستند.

رئیس موسسه حکمت و فلسفه با تاکید بر حفظ حرمت ایام شهادت حضرت زهرا(س) در صله رحم و دید و بازدیدها اشاره و خاطر نشان کرد:خوب است که ما شیعیان حضرت زهرا(س)در طول ایام عید با دید و بازدید و انجام صله رحم پیروی خود را از حضرت زهرا(س) ثابت کرده و مواظب باشیم که در طول ایام عید حرمت ایام فاطمیه را نشکنیم.

 

با حفظ حرمت فاطمیه به اهل بیت (ع)نزدیک تر شویم

حجت الاسلام سید احمد میر مهدی مدیر حوزه علمیه امام خمینی(ره) اراک گفت: به دلیل مقام بسیار عالی حضرت فاطمه(س) بهتر است در مصیبت آن بانوی بزرگ حرمتی نگه داریم. در دید و بازدیدهای نوروز خودمان را مصیبت زده بدانیم. رعایت این ایام را داشته باشیم که در غیر این صورت مرتکب ناسپاسی و ناشکری پروردگار شده ایم.


میرمهدی اظهار کرد: شیعیان امیرالمومنین(ع) که افتخار می کنند پیروان آن حضرت هستند باید حرمت این عزاداری را نگه داشته و سعی کنند به اهل بیت(ع) نزدیک تر شوند.


وی یکی از راه های تقرب به حضرت زهرا(س) را مطالعه کتب مختلف در این زمینه دانست و افزود: کتب زیادی در بیان جایگاه و سیره ایشان نوشته شده است که به راحتی در دسترس مردم قرار دارد.

 

 

صله رحم بزرگترین سنت نوروز/ایام فاطمیه را عزیز بدانیم/سیره حضرت فاطمه (س)را سرلوحه زندگی هایمان قرار دهیم
حجت الاسلام حسن هنرمند رئیس بنیاد شهید استان مرکزی نیز عید نوروز را عید از بین بردن کینه ها،صله رحم و صفا و صمیمیت دانست و گفت:ما با شروع سال جدید وظیفه داریم از اتفاقات خوب و بد سال گذشته درس بگیریم و به حساب خودمان رسیدگی کنیم که اگر کسی را آزردیم طلب حلالیت کرده و اگر خوبی کردیم به خوبی خود ادامه دهیم.

هنرمند صله رحم را بزرگترین سنت عید نوروز عنوان و بیان کرد:صله رحم ، مسافرت و در کنار هم بودن از تاکیدات قرآن و ائمه اطهار(ع) است که هیچ منافاتی با ایام فاطمیه ندارند.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه هر مسلمانی است که ایام فاطمیه را عزیز بشمارد افزود:شیعیان مخصوصا مردم ایران باید حرمت این ایام را حفظ کنند و سیره و روش حضرت زهرا(س) را بیشتر مطالعه کرده و به آن عمل کنند.

رئیس بنیاد شهید استان مرکزی مطالعه در سیره و روش زندگی حضرت زهرا(س) را بسیار ضروری بیان و خاطر نشان کرد:واجب است ما شیعیان سیره و روش زندگی حضرت زهرا(س)را مسیر زندگی خود قرار دهیم و به آن عمل کنیم.

با یاد حضرت زهرا(س)زندگی مان را فاطمی کنیم

حجت الاسلام تاج آبادی، مدیر موسسه بنیاد حضرت مهدی موعود(ع) استان مرکزی در باره تقارن ایام فاطمیه و نوروز گفت: اگر حقیقت نوروز را یادآوری معاد و زندگی مجدد در رستاخیز بداینم، شادی های کاذب و جشن های پر معصیت انجام نمی دهیم.


وی با اشاره به اینکه باید سراسر نوروز یاد خدا باشد، اظهار کرد: تعظیم شعائر فاطمی چیزی جز یاد خدا نیست. آیا هنگامی که از قصه مظلومیت حضرت زهرا(س) و به یاد مصائب ایشان اشک می ریزیم، هدفی جز احیای یاد خدا و اصلاح امور زندگی مان داریم؟


مدیر موسسه بنیاد حضرت مهدی موعود(ع) استان افزود: البته نمی توان عزاداری را به مردم تحمیل کرد. در نوروز مردم به دیدار هم می روند اما فرد داغ دیده در عین حال که به زندگی خود ادامه می دهد اما همواره به یاد و ذکر عزیزش مشغول است.


تاج آبادی ادامه داد: اگر این گونه به یاد حضرت زهرا(س) باشیم و به ذکر او زندگی کنیم،رفتار و اخلاقمان فاطمی می شود.


وی خاطرنشان کرد: اگر در این نوروز اخلاق و منش فاطمی کسب کنیم آنگاه لباس نو برایمان زیبا جلوه می کند چراکه لباس تقوا بهترین لباس برای انسانهاست.


انتهای پیام/ش

» ارسال دیدگاه

متن نظر:

 

تگها: اهل بیت, حفظ حرمت, فاطمه الزهرا, شان و منزلت, حضرت زهرا (س)

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *