بازدید: 161 | تاریخ انتشار : 22 اردیبهشت 1395
دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ایران گفت: بانک اطلاعاتی حقوق کودکان تحت «گنج انسانی» از مهر ۹۴ به صورت آزمایش آغاز شد که در آن اطلاعات مختلف کودکان را در دسترس نهادهای مختلف قرار دادیم ولی دسترسی عمومی تا دو ماه آینده حاصل خواهد شد.

 

به گزارش نسیم خنداب به نقل از دیار آفتاب؛ مظفر الوندی، دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ایران در حاشیه جلسه کارگروه امور بانوان استان مرکزی که در سالن جلسات استانداری برگزای شد، در جمع خبرنگاران گفت: ۳۰ درصد جمعیت سنی کشور در رده سنی کودک قرار دارند که برای احقاق حقوق این قشر علاوه بر وجود مستندات قانونی متعدد، با عضویت در جامعه بین الملل کنوانسیون حقوق بین الملل در سال ۷۲ پیگیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه تمام دولت هایی که این کنوانسیون بین المللی را امضا کرده اند موظف هستند این حقوق را حفظ کنند، اظهار کرد: تحولات خوبی در زمینه و حوزه های مختلف در چند سال اخیر داشتیم.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ایران افزود: قانون حمایت از از خانواده،مجازات های اسلامی به طور ویژه نسبت به قانون کودکان در سیستم دادرسی، حضور الزامی مشاوران در مراحل دادرسی به ویژه برای کودکان از جمله این تحولات است.

دالوندی در خصوص مجازات های اسلامی بیان کرد: در بحث جرایم سنگین مثل قصاص راه کارهای خوبی پیش بینی شده که باید رشد عقلی کودکان توسط قاضی احراز شود.

وی توضیح داد: در زمینه های جتماعی، آموزشی و به ویژه بهداشتی نیز در رده قابل قبولی میان سایر کشورها در منطقه قرار داریم اما بیشتر در حوزه های اجتماعی مانند ازدواج های زود هنگام و اجباری، و با توجه به مهاجر پذیر بودن ایران، در زمینه هویت شناسنامه ای نیز با چالش هایی رو به رو هستیم که در قوانین جدید به این مسائل توجه می شود.

دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک ایران در خصوص برنامه جامع عمل گفت: حدود سه هفته پیش برنامه جامع عمل را توسط وزیر دادگستری به همه دستگاه های عضو تحت عنوان برش استانی، اعلام می کنیم که امیدواریم در بازه زمانی ۱۰ ساله که برای این طرح در نظرگرفته شده است.

دالوندی توضیح داد: بانک اطلاعاتی حقوق کودکان تحت «گنج انسانی» از مهر ۹۴ به صورت آزمایش آغاز شد که در آن اطلاعات مختلف کودکان را در دسترس نهادهای مختلف قرار دادیم ولی دسترسی عمومی تا دو ماه آینده حاصل خواهد شد.

انتهای پیام/ک

تگها: گنج انسان, اطلاعات, آمار

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *