بازدید: 427 | تاریخ انتشار : 28 مهر 1395
کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به استعفاهای جدید در دولت یازدهم گفت: دولت در آستانه انتخابات از هر مسئله‌ای بهره می‌گیرد چراکه امروز دولت نیازمند التهاب در فضای سیاسی کشور برای بهره‌براری‌های انتخاباتی و جمع‌آوری آرای خاکستری سطوح مختلف جامعه است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، محمدجواد یاری کارشناس مسائل سیاسی در گفت‌وگو با خبرنگار دیار آفتاب؛ با اشاره به استعفای وزرای «فرهنگ و ارشاد اسلامی» و «ورزش و جوانان» گفت: به نظر می‌رسد این استعفاها برای ایجاد فضای دو قطبی‌سازی در آستانه انتخابات است.

وی جریان اعتدال و اصلاحات را یکی دانست و با اشاره به اینکه جریان اصلاح طلب با خروج احمدی‌نژاد از صحنه انتخابات قادر به فضاسازی و قطبی سازی جدید نیست، افزود: معمولا در میان جریان های سیاسی به ویژه در جبهه اصلاحات افرادی که قصد دارند در انتخابات شرکت کنند، برای اینکه فضای موجود را به نفع خود رقم زنند، سعی می کنند فضا را در مسائل مختلف دوقطبی کنند که این مسئله در جبهه اصلاحات مسبوق به سابقه است.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: زمانی که فضا دو قطبی شود، این جریان می‌تواند با بهره‌گیری از شگردهای رسانه‌ای و مانوردادن روی این موضوع، با ایجاد اختلاف بین صفوف مردم فضا را به نفع خود پیش ببرد، چنانچه در سال ۸۸ نیز فضا را دوقطبی کردند ولی موفق نشدند.

وی یادآور شد: در آستانه انتخابات قرار داریم و از سوی دیگر دولت در کارنامه اقتصادی خود نمره بسیار پائینی را از طرف مردم دریافت کرده همچنین در عرصه سیاست خارجی شکست‌های سنگینی را تجربه کرده، لذا  عملادر عرصه‌های مختلف چیزی برای ارائه ندارد و کارنامه دولت خالی از دستاورد است.

یاری با اشاره به استعفای وزیر ارشاد گفت: جریان اصلاح طلب سعی دارد با مطرح کردن استعفای وزیر ارشاد مبنی بر اینکه یکی از دلایل استعفای جنتی ممانعت برخی از علما و متدینین در شهرهای مختلف برای اجرای کنسرت هاست؛ فضا را به این سمت و سوی سوق دهند که جریان خاکستری را جهت دهد.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: قطبی موافق اجرای کنسرت‌ها و برنامه‌های فرهنگی مشابه و قطب دیگر مخالف این برنامه‌هاست و تنها هدفی که با این استعفاها دنبال می‌شود ایجاد فضای دو قطبی در آستانه انتخابات است تا در این فضا کسی از آنان مطالبات اقتصادی نداشته باشد.

وی ادامه داد: شاهد استعفای وزرایی هستیم که در حوزه اقتصاد هیچ نقشی ندارند؛ این جای شک و تردید است وگرنه آقای جنتی از نظر فکری با دولت و جریان اصلاحات هماهنگی کاملی داشته، واینگونه نبوده که استعفای وی به دنبال اختلافات جدی  در حوزه فرهنگ  باشد.

یاری با اشاره به اینکه سیاست‌های اجرایی وزارت ارشاد تاکنون مطابق خواسته جریان اصلاحات بوده است، گفت: در کارنامه آقای جنتی به عنوان وزیر ارشاد در دولت یازدهم شاهد اجرای سیاست‌های لیبرالی مد نظر جریان اصلاحات هستیم لذا این استعفا کاملا مشکوک بوده و در آستانه انتخابات تنها می‌تواند برای ایجاد فضای دو قطبی کاذب و مخرب برای جمع آوری آرای خاکستری در سطح جامعه باشد.

وی با اشاره به استعفای وزیر ورزش و جوانان گفت: درباره استعفای آقای گودرزی این نکته حائز اهمیت است که وی اظهاراتی درباره مدال‌های کسب شده توسط کاروان ورزشی ایران در المپیک داشت و این مسئله باعث شد که تفکر خود کمتربینی به جامعه القاء شود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: اینکه وزیر ورزش در مصاحبه خود گفت "توان و ظرفیت ما بیش از این نبوده است" باعث شد در افکار عمومی تفکری شکل بگیرد که دولت به دنبال تبیین تفکر رزم آرایی در کشور است لذا برای اینکه اثرات سوء مدیریت ضعیف خود در عرصه ورزش را با عذرخواهی از مردم جبران کند با افتخار در رسانه ملی شأن ملت ایران را با این سخنان پائین آورد.

دولت به دنبال مظلوم نمایی در عرصه سیاسی است

یاری با اشاره به گمانه‌های موجود درباره استعفای وزیر ورزش و جوانان گفت: به نظر می‌رسد با موافقت استعفای وزیر ورزش، دولت می‌خواهد فشار افکار عمومی را که در این حوزه نسبت به سخنان وزیر ورزش وجود داشت، به نوعی جبران شود.

وی ادامه داد: در مجموع شاید از این استعفاها دولت بتواند در آینده یک مظلوم‌نمایی در عرصه سیاسی داشته باشد؛ چراکه در چند سال گذشته ثابت شد که این دولت در بهره‌برداری سیاسی از فضاهای ملتهب سیاسی و فرهنگی توانمندی ویژه‌ای دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی بیان کرد: چه بسا دولت این استعفاها را توسط برخی از رسانه‌های خود نوعی مظلوم نمایی و به فشار مخالفین  نسبت دهد و اینگونه القاء کند که مخالفین اجازه فعالیت نمی دهند و ما ناچار به پذیرش استعفای وزرا یکی پس از دیگری هستیم و یک فضای مظلوم نمایی را طراحی کنند.

یاری خاطرنشان کرد: تمام این اقدامات را می توان در این چارچوب تحلیل کرد که دولت به دنبال مظلوم نمایی و انحراف افکار عمومی از موضوعات اساسی جامعه است در غیر این صورت چنین تغییراتی در آستانه انتخابات معقولانه نیست و هر فرد دیگری بخواهد در این مسئولیت‌ها گماشته شود نمی تواند در این فرصت اندک اقدام سازنده‌ای داشته باشد جز اینکه اوضاع را در این دو وزارتخانه بدتر کند؛ پس دولت  قصد دامن زدن به فضای تبلیغاتی را دارد.

این کارشناس مسائل سیاسی با تاکید بر اینکه دولت به دنبال بهره برداری سیاسی از وضع پیش آمده است، گفت: این امکان وجود دارد که  این وزرا مجبور به استعفا شده باشند ولی بهره‌برداری سیاسی و انتخاباتی که دولت از این مسائل دنبال می کند بیشتر حائز اهمیت است.

جریان اصلاحات به دنبال مشوش ساختن و ملتهب کردن فضای سیاسی برای ایجاد دو قطبی‌های کاذب

وی در پاسخ به این سوال که برای پذیرش استعفای وزیر آموزش و پرورش چه دلایلی می تواند وجود داشته باشد، گفت: بی کفایتی فانی در اداره این وزارتخانه بسیار مهم، اختلاس و دزدی‌های ۹ هزار میلیاردی در صندوق ذخیره فرهنگیان، رواج مدارس غیردولتی و غیرانتفاعی و ترویج اشرافی گری در بین خانواده‌های ایرانی و رقابت کاذب برای ثبت نام در مدارس سطوح بالا و غیرانتفاعی از نتایج مدیریت وی است که این عوامل می‌تواند باعث پذیرش استعفای او شود.

این کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: نقض قانون اساسی توسط وزیر آموزش و پرورش از دیگر خطاهای این وزیر است چراکه قانون اساسی تحصیلات را تا مقطع دیپلم برای عموم مردم جامعه رایگان دانسته ولی وزیر آموزش و پرورش با سیاست‌های غلط خود در حوزه اشرافی‌گری تحصیلی در مقاطع مختلف تحصیلی به واقع قانون اساسی را نقض کرده و باید مجلس این مطالبه را از وی داشته باشد، که چرا بر خلاف قانون اساسی گام برداشته است؛ اگر جناح بازی و حزب بازی صورت نگیرد بایستی با استعفای وزیر آموزش و پرورش موافقت شود.

یاری در پایان خاطرنشان کرد: التهاب در فضای سیاسی در حوزه وزرای اقتصادی نیست بلکه این التهاب در حوزه وزرایی است که اصلا به حوزه اقتصاد مرتبط نیستند؛ جریان اصلاحات به دنبال مشوش ساختن و ملتهب کردن فضای سیاسی برای ایجاد دو قطبی‌های کاذب و فرار از پاسخگویی در حوزه سیاست خارجی، برجام و وضعیت اقتصادی است.

گفتنی است پیشبینی شده ۳اصلاح طلب جایگزین وزرای جنجالی می شوند؛ سردبیر روزنامه اصلاح طلب آفتاب یزد در این باره در توییت خود نوشت: صالحی امیری به جای جنتی، دادکان به جای گودرزی و نجفی به جای فانی می آید.

انتهای پیام/ک

تگها: انتخابات, سیاسی

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *