بازدید: 246 | تاریخ انتشار : 10 تیر 1396
امروزه کمتر کسی به صداقت آمریکا در بحث حقوق بشر اعتماد دارد. تناقضات متعددی در رفتار و گفتار آمریکا وجود دارد که سوء استفاده آمریکایی ها از مفهوم حقوق بشر را بیشتر مشخص می کند.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از دیار آفتاب؛ مسئله حقوق بشر که آمریکایی ها با غوغای فراوان منادی آن هستند، دارای مسائل حائز اهمیتی است.

امروزه در کشورهایی که آزادی بیان وجود دارد و حقایق به گوش مردم می رسد، کمتر کسی به صداقت آمریکا در بحث حقوق بشر اعتماد دارد. تناقضات متعددی در رفتار و گفتار آمریکا وجود دارد که سوء استفاده آمریکایی ها از مفهوم حقوق بشر را بیشتر مشخص می کند.

پس از جنگ جهانی دوم و شکل گیری سازمان ملل، غرب و آمریکا در فرآیندی به نام «استعمار فرا نو» و در جهت غارت ملتها و دربند کردن آنها، سیاست استعمار کهنه را کنار گذاشتند و از طریق سازمان ملل و نهادهای وابسته به آن، با پوشش کاذب حقوق بشری، استانداردهای ویژه ای را در همه عرصه ها برای خود تعریف و پس از آن ملتها را وادار به پذیرش آنها کردند. نمونه آن سند ۲۰۳۰ است؛ هر چند این سند داوطلبانه است ولی در عمل کشوری که از اجرای آن سرباز بزند، محاکمه می شود.

هر چند این نهادهای بین المللی، هدف خود را اجرای حقوق بشر و حمایت از منافع ملتها می دانند؛ ولی در عمل، اقداماتشان مبتنی بر استانداردهایی است که بر اساس مبانی تبلیغاتی خود تعریف شده و به شدت ضد مبانی توحیدی است.

نگاه سطحی به وضعیت جهان حاکی از آن است که شعار حقوق بشری که آمریکا منادی آن است، شعاری پوچ است. در جهان ۲۰۰ کشور وجود دارد در حالی که تنها ۵ کشور حق وتو دارند. در هر مسئله مهم بین المللی که نیاز به رای گیری داشته باشد، فقط ۵ کشور نظر می دهند. در حالی که این ۵ کشور همان ۵ کشوری هستند که کشتارها، غارتها و کشتارهای جهان زیر سر آنها بوده است که این مسئله مهمترین و بارزترین نمایش نقض حقوق بشر در دمکراسی جهان است.

یکی از بزرگان سیاست آمریکا که نقش عمده ای در طراحی سیاستهای آمریکا دارد، گفته است: «آمریکا، دوست مرتجع ترین کشور خاورمیانه یعنی عربستان و دشمن دمکراتیک ترین کشور خاورمیانه بعنی ایران است.» این گفته، این مسئله را تاکید می کند که ملاک و معیار وجود حقوق بشر، منافع کشور آمریکاست.

تحولات جهان نشان دهنده این مسئله است که ادعای حقوق بشری از سوی آمریکا، دروغ بزرگی است؛ چراکه هر جایی که در آنجا فتنه و درگیری وجود دارد، حمایت آمریکا از یک طرف درگیر به چشم می خورد. امروزه دیکتاتوری در جهان وجود ندارد که مورد حمایت آمریکا نباشد. عربستان دارای حکومت قرون وسطایی که حتی مردمش هم حق شرکت در انتخابات ندارند، متحد و دوست آمریکا است و همین عربستان، با کمک اروپا، به عنوان رئیس کمیسیون حقوق بشر سازمان ملل تعیین می شود!

از سویی دیگر در کشور آمریکا، جمعیت مسلمانان قابل ملاحظه است در حالی که این مسلمانان در کنگره آمریکا، نماینده ندارند و هرگونه حرکت مسلمانان در خاک این کشور توسط دولت آمریکا سرکوب می شود.

اما ساده لوحانی به این خیال هستند که آمریکا مظهر حقوق بشر و آزادی است، این تفکر ناشی از جهل و عدم مطالعه است، کافی است نگاه گذرایی به تاریخ ایران بیاندازند. حمایت از ۵۷ سال دیکتاتوری پهلوی، کودتای ۲۸ مرداد، سرنگونی دولت مصدق و... همه حاکی از تناقضات در گفتار و رفتار مدعیان حقوق بشر است.

آمریکا نمونه بارز تروریسم در منطقه است و تنها کشوری است که از این بابت نیز در دادگاههای جهانی محکوم شده است. رفتار آمریکا با کسانی که خواهان استقلال و آزادی هستند، توام با خشونت و با هدف سرنگونی است. این رفتارها و جنایات آمریکا در طول سالهای گذشته در کشورهای شیلی، کره جنوبی، فلیپین، افغانستان و... وجود دارد.

آمریکا به دنبال منافع نامشروع خودش است و به همین دلیل از همه موازین اخلاقی و بین المللی عبور می کنند. به طور مثال به تعبیر ایالت متحده، آمریکا توافقات ژنو را نابود کرده است.

اما نیاز امروز روشنگری نسبت به ماهیت ضد حقوق بشری آمریکاست که در این میان عوامل آنها در سایر کشورها به دنبال ایجاد چهره دروغین حقوق بشری از آمریکا هستند. با همین روشنگری ها می توان، یک جنبش جهانی علیه دیکتاتوری رسانه ای آمریکا شکل داد تا آنها را بیش از پیش رسوا کند.

یادداشت از دکتر محمد جواد یاری- تحللیگر مسائل سیاسی

انتهای پیام/ک

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *