بازدید: 910 | تاریخ انتشار : 15 مهر 1396
پیمان سایکس - پیکو ۱۰۰ سال پیش در ۱۶ مه میلادی توسط بریتانیا و فرانسه به منظور تقسیم منطقه خاورمیانه بین بریتانیایی ها و فرانسوی ها منعقد شد که تبعات آن تاکنون نه تنها دامن کشورهای این منطقه، بلکه کل جهان را در بر گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری نسیم خنداب، به نقل از دیار آفتاب؛ اینجا خاورمیانه است. سرزمین صلح‌های موقت، بین جنگ‌های پیاپی، سرزمین خلیفه‌ها، امپراطوران، شاهزادگان، حرمسراها و مردمی که نمی‌دانند برای اعدام یک دیکتاتور باید بخندند یا گریه کنند! (حافظ موسوی)

شروع عمر خاورمیانه در دهه اولِ صدساله دوم در هزاره سوم:
خاورمیانه Middle East منطقه‌ای است که سرزمین‌های میان دریای مدیترانه و خلیج فارس را که معمولا کشورهای آن از ۱۷ تا ۲۳ کشور متغیر است شامل می‌شود؛ این اصطلاح برای اولین بار توسط "آلفرد تایر ماهان" به کار برده شد. این منطقه ۱۰۰ سال پیش در ۱۶ مه میلادی توسط بریتانیا و فرانسه تقسیم شد که تبعات آن تاکنون نه تنها دامن کشورهای این منطقه، بلکه کل جهان را در بر گرفته است.


معمار این پیمان سری "سِر مارک سایکس"، از اشراف بریتانیا، سرهنگ دوم ارتش، نماینده مجلس و از مقامهای وزارت امور خارجه بود و از فرانسه نیز "فرانسوا ژرژ پیکو"، سرکنسول این کشور در بیروت برای نهایی کردن مذاکرات و امضای پیمان به لندن فرستاده شد، روسیه نیز در مذاکرات منتهی به عقد پیمان شرکت داده شده و منافعش در نظر گرفته شده بود.

این پیمان که با هدف نابودی امپراطوری عثمانی و تجزیه آن تدوین شد، رسماً معاهده آسیای صغیر نام گرفت، اما در تاریخ به سایکس - پیکو شهرت یافت.

این توافق‌نامه به تقسیم سوریه، عراق، لبنان و فلسطین میان فرانسه و بریتانیا منجر شد، این مناطق قبل از آن تحت کنترل ترک‌های عثمانی بودند.

پیمان سایکس - پیکو زخمی عمیق در دل عربهاست، برای درک نفرت عربها از این پیمان، شاید بتوان آن را با حس ایرانیها نسبت به قراردادهای گلستان و ترکمانچای مقایسه کرد. این عهدنامه آرزوی هفتصد ساله وحدت را بر دل عربها گذاشت و تخم تفرقه‌ای میانشان پاشاند که اکنون از آن درختهای تنومند روییده است، بدتر از همه برای عربها، اسرائیل بود که سایکس - پیکو در دامنشان گذاشت.

با طرح سایکس و پیکو، سرزمین‌هایی که از اوایل قرن شانزدهم تحت حکومت امپراطوری عثمانی بود، میان انگلیس و فرانسه تقسیم شد: ۱-سوریه و لبنان تحت نفوذ فرانسه، ۲- عراق، اردن شرقی و فلسطین تحت نفوذ بریتانیا

جنگ جهانی اول و قرارگرفتن روسیه در کنار بریتانیا و عثمانی در جبهه مقابل، دسته دوم را مغلوب دسته اول کرد و تلاش برای نابودی کامل امپراطوری عثمانی رسماً و به صورت جدی در دستور کار دولت بریتانیا قرار گرفت.

هیئتی در وزارت جنگ بریتانیا مأمور طرح ریزی اقداماتی برای دستیابی به این هدف شد که خلاق‌ترین و کارآمدترین عضوش، سِر مارک سایکس بود که بارها به عثمانی و متصرفات آن در خاورمیانه سفر کرده و چند کتاب در این زمینه نوشته بود.

او به خاورمیانه اعزام شد و شورش مسلحانه عرب ها را برای بیرون راندن ترک ها و تشکیل دولت عربی واحد و مستقلی به پایتختی دمشق سامان داد، کارگزار میدانی این طرح، "تامس ادوارد لورنس" بود که بعدها به لورنس عربستان شهرت یافت.


این عهدنامه و مفادش کاملاً مخفی و سری بود تا اینکه پس از سقوط حکومت تزاری در روسیه، بلشویک‌ها به این اسناد دست یافتند و منتشرشان کردند، انتشار و علنی شدن پیمان سایکس - پیکو عرب‌ها را به خشم آورد، چراکه مشخص شد بریتانیایی ها و فرانسوی ها نه تنها به دنبال تشکیل دولتی واحد برایشان نیستند، بلکه قصد تقسیم سرزمینهایشان را دارند.


با پیروزی بریتانیا و فرانسه در جنگ جهانی اول و شکست قشون عثمانی، عهده نامه سایکس - پیکو به اجرا درآمد، سوریه و لبنان کنونی تحت حاکمیت فرانسه رفتند و بقیه سرزمین های عربی تحت حاکمیت بریتانیا.

بریتانیایی‌ها دست کم به بخشی از وعده‌ای که به "شریف حسین بن علی" داده بودند عمل کردند: عراق را به یک پسرش "فیصل" دادند و برای پسر دیگرش "عبدالله" کشوری به نام پادشاهی ماورای رود اُردن تأسیس کردند و تاج و تختش را به او سپردند، اما خود شریف "حسین بن علی" فرمانروایی‌اش را از دست داد، آل سعود که بر نجد (مناطق مرکزی عربستان سعودی کنونی) حکم می راندند، حجاز را تصرف کردند و "شریف حسین" به‌ ناچار نزد پسرش "عبدالله" رفت و سرانجام در بیت‌المقدس درگذشت.


سایکس - پیکو، کردها را نادیده گرفت، شاید اگر "سِر مارک سایکس" صد سال پیش از پتانسیل کردها آگاه بود، طرحی نیز برای شوراندن آنان علیه عثمانی می‌چید و سهمی نیز برایشان در آینده خاورمیانه در نظر می‌گرفت.

اما ظهور داعش این پتانسیل را بیش از گذشته به سیاستگذاران غربی ثابت کرد و اکنون کردها نیرویی جدی و اثرگذار در خاورمیانه شده‌اند چنانچه هنگام بستن قراردادهای جدید، پشت درهای بسته،برای ترسیم جغرافیای سیاسی تازه‌ای برای این بخش از جهان، دیگر همچون سایکس - پیکو نادیده گرفته نشدند.

ابوالقاسم محمودی دانشجوی مقطع دکترای جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران

http://salamkomijan.ir/uploads/posts/2016-01/1452591172_9.jpg

انتهای پیام/م

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *