بازدید: 318 | تاریخ انتشار : 18 مهر 1393

هشتم اکتبر روز جهانی کودک، فرصتی شایسته برای توجه پیش از بیش به فرشتگان پاکی است که قلب های مهربان و سرشار از خوبی دارند، آنهایی که عشق و محبت همیشه در دل هایشان موج می زند و آغوش پر مهر مادر و لبخند دلنشین پدر می تواند شادی بخش تمامی لحظه های زندگیشان باشد.

به گزارش نسیم خنداب به نقل از ایرنا کودکان آفریننده ی زیباترین احساس ها و عشق ها هستند. گنج های گرانبهای جامعه که در پرتو توجه مناسب از آینده سازان توانای کشور خواهند شد و افتخار و سرافرازی را برای سرزمین خویش به ارمغان خواهند آورد.

تغذیه ی مناسب، محیطی شاد، برخورداری از بهداشت و سلامت کامل، احساس امنیت و امید به آینده، آموزش و ... همگی از حقوق نخستین و ضروری کودکان است که خانواده و اجتماع باید در راه برقراری آن تلاش و کوشش کنند.

آموزش و پرورش کافی، نقش موثری در رسیدن به سعادت و آینده مطلوب کودکان دارد که در این مسیر نقش خانواده بسیار مهم و حساس است، مادران و پدران با برقراری محیطی امن، آرام و گرم می توانند در رشد شخصیت فرزندان خویش تاثیر فراوانی بگذارند و آنان را آماده ی حضور در سطح جامعه کنند.

جامعه نیز در برابر کودکان وظایفی دارد و باید خود را موظف به انجام آن بداند زیرا تنها با وجود افرادی سالم می توان جامعه یی موفق و رها از مشکلات و نابهنجاری داشت و در راه رشد و شکوفایی کشور گام برداشت.

اهمیت این امر سبب شد تا در جهان پژوهش و تحقیق های فراوانی درباره ی کودکان صورت بپذیرد تا در آینده انسان هایی سازنده شوند و زمینه ی شکل گیری جامعه یی به دور از مشکلات و نابهنجاری گوناگون را شکل دهند.

اهمیت تربیت کودک از چنان جایگاهی برخوردار است که ویل دورانت در این باره می گوید: «نخست باید خود را تربیت کنیم. سپس به تربیت کودکان خویش بپردازیم.... برای بنای خوی کودک شاید بهتر آن باشد که ستایش را جایگزین نکوهش سازیم. سرزنش و خرده گیری، روح را فلج می کند، ولی تشویق به سلول ها نیرو می دهد، اعضا را تقویت می کند و دشوارترین کارها را به پیروزی می رساند.»

جامعه جهانی برای حمایت کودکان در ۱۹۸۹ میلادی، پیمان نامه ی حقوق کودک را با یک مقدمه و ۵۴ ماده به تصویب و امضای ۱۹۳ کشور رساند که ایران یکی از این کشورها محسوب می شود. در این پیمان از ملت های دنیا خواسته شده است تا گام های ضروری را به منظور برقراری کمترین استانداردها در زمینه ی حقوق کودک بردارند و فعالیت هایی همچون حمایت از کودکان در مقابل هرگونه خشونت، بدرفتاری و آدم ربایی و هر گونه اشتغال زیان بار و استثمار و .... بپردازند.

این پیمان نامه چهار اصول پایه یی دارد که بدین شرح است: «هیچ کودکی نباید از تبعیض رنج ببرد، هنگامی که در رابطه با کودک تصمیم گیری می شود باید منافع عالیه آنان در راس قرار گیرد، کودکان حق زندگی داشته و باید رشد کنند و حق دارند آزادانه عقاید و نظرهای خود را ابراز کنند و در تمامی اموری که به آنها مربوط می شود باید این نظرها مورد توجه قرار گیرد.»

با آنکه بسیاری از کشورهای جهان به حمایت گسترده از کودکان می پردازند اما همچنان آنان از آسیب پذیرترین قربانیان استثمار، تبعیض، جنگ و خشونت جسمی، جنسی و عاطفی و ... هستند و امنیت زندگیشان با خطرهایی همچون سوء تغذیه، کودک آزاری، محرومیت از آموزش، اعتیاد، فقر و... به خطر می افتد.

جامعه ی سالم در گرو داشتن شهروندانی سالم است، برای رسیدن به این هدف می توان با آموزش اجباری و رایگان، ﺗﺄمین امکانات و آسایش برای تمامی کودکان و خانواده های نیازمند، بیمه و خدمات درمانی رایگان برای تمام کودکان زیر ۱۸ سال، تغذیه ی سالم، آموزش وجلوگیری از کار کودکان، بهداشت، امکانات رفاهی،کمک و ﺗﺄمین مالی و ... یاری بخش آنان در راه زندگی بهتر باشیم تا این انسان های معصوم بتوانند به دور از هرگونه دغدغه یی برای رشد و شکوفایی خود و سرزمینشان تلاش و کوشش کنند.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف) اعلام کرده است: تنها با اختصاص پنج دلار برای هر کودک می توان نجات دهنده ی جان ۹۰ درصد از کودکانی شد که سالیانه می میرند. همچنین برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان سوم کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود و این مبلغ تنها معادل بودجه ی ۶ هفته تسلیحاتی جهان محسوب می شود.

شانزدهم مهر برابر با هشتم اکتبر روز جهانی کودک بهانه ای است برای ورود به دنیای کودکان و تلاش برای شناخت هر چه بهتر گنجینه های گرانبهای ایران اسلامی که در کنار استعداد و توانایی خویش و در پرتو افتخارهای دینی و باستانی سرزمین شان، امیدهای آینده ی کشور محسوب می شوند، فرشتگان پاکی که با یاری از تجربه های پیشینیان و استفاده از فرصت های کنونی جامعه می توانند، سازنده ی فردایی بهتر باشند و روزهای بهتری را برای کشور خویش رقم زنند.

در پایان به بهانه ی روز کودک سخنان بزرگان جهان را درباره ی این فرشتگان پاک و معصوم با هم مرور می کنیم:

** آلبرت اینشتین: تا زمانی که حتی یک کودک ناخرسند روی زمین وجود دارد، هیچ کشف و پیشرفت جدی برای بشر وجود نخواهد داشت.

** فلیس لئوناردو بوسکالیا: با تلقینات منفی، روح شکوفایی را در بچه خواهید کـُشت، با عسل تعداد بیشتری مگس خواهید کشت تا با سرکه.

** ناپلئون بناپارت: تربیت کودک را باید بیست سال پیش از تولدش آغاز کرد.

** ویلیام شکسپیر: کودکان هدیه خدا هستند.

** ژان پل سارتر: یک مرد غمگین را می توانم تحمل کنم اما یک کودک افسرده را هرگز.

** آسترید لیندگرن: آنچه با مهربانی می توانید از کودک بگیرید بی حد است.

با الهام از: کودکان و اجتماع

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *