بازدید: 441 | تاریخ انتشار : 10 آبان 1393

هشتم آبان یادآور ایثار و فداکاری محمد حسین فهمیده است، نوجوان سیزده ساله ای که نخستین روزهای جنگ تحمیلی در اقدامی شجاعانه با انفجار تانک نیروهای حزب بعث عراق مانع از دستیابی آنان به اهدافشان شد و با شهادت خویش قهرمان بزرگ این مرز و بوم لقب گرفت.

نوجوانان و جوانان بسیاری در دفاع از خاک ایران اسلامی در طول هشت سال جنگ تحمیلی عراق علیه ایران به شهادت رسیدند. انسان هایی که دلاورانه به نبرد با رژیم بعثی عراق رفتند و قهرمانانه از موطن خویش پاسداری کردند. محمد حسین فهمیده یکی از ۳۶ هزار دانش آموز شهید این سرزمین است که دلاورانه به پیکار با دشمنان این مرزو بوم شتافت.

او در یکم اردیبهشت ۱۳۴۶ هجری خورشیدی در شهر قم چشم به جهان گشود. دوره ی ابتدایی و راهنمایی را تا کلاس دوم در این شهر به پایان رساند.

حسین فهمیده در اوج تظاهرات مردمی علیه حکومت استبدادی محمدرضا پهلوی در ۱۳۵۷ هجری خورشیدی، در حالی که نوجوانی ۱۱ ساله بود، اعلامیه های امام خمینی را در میان مردم پخش می کرد.

محمد حسین فهمیده در دوازدهم بهمن ۱۳۵۷ هجری خورشیدی با شور و علاقه ی فراوان به دیدار امام خمینی بنیانگذار انقلاب اسلامی رفت و از وجود ایشان بهره های فراوانی برد. وی یک سال بعد به همراه خانواده راهی شهر کرج شد و سال سوم راهنمایی را در مدرسه ی آن شهر ثبت نام کرد.

هنگامی که سازمان بسیج در ۱۳۵۸ هجری خورشیدی به فرمان امام خمینی تشکیل شد، او به همراه بسیاری از نوجوانان و جوانان به این سازمان مردمی پیوست.

او در جریان ناآرامی های غرب کشور به ویژه کردستان، به آنجا رفت اما به دلیل سن کم از حضور او در این منطقه جلوگیری شد و او را به شهر خویش بازگرداندند.

نیروهای رژیم بعث عراق به خاک ایران در سی و یکم شهریور ۱۳۵۹ هجری خورشیدی تجاوز کردند، او همچون نوجوانان و جوانان غیور ایرانی در نخستین روزهای جنگ تحمیلی به جبهه های نبرد حق علیه باطل رفت و پس از مدتی حضور در جبهه، زخمی و در بیمارستان ماهشهر بستری شد و پس از بهبودی نسبی، دوباره به جبهه بازگشت.

محمد حسین فهمیده به همراه دوستش محمدرضا شمس در هشتم آبان ۱۳۵۹ هجری خورشیدی در یک سنگر قرار داشتند که نیروهای عراقی آنها را محاصره کردند. وی دوستش را که زخمی شده بود به پشت خط رساند و دوباره به سنگر بازگشت. در این هنگام نارنجک به دور کمر خود بست و در حالی که پنج تانک سنگر را محاصره کرده بود از ناحیه پا زخمی شد، سینه خیز خود را به یکی از تانک ها رساند و آن را منفجر کرد و خود به شهادت رسید.

این اقدام حسین فهمیده مانع از عبور تانک های دیگر شد تا آن که پس از مدتی نیروهای کمکی از راه رسیدند و آن منطقه را از وجود دشمن پاکسازی کردند.

محمد حسین فهمیده در هشتم آبان ۱۳۵۹ هجری خورشیدی در کوت شیخ در نزدیکی خرمشهر به شهادت رسید و پیکر پاک این دانش آموز بسیجی در بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شد.

هر ساله هشتم آبان سالروز شهادت محمد حسین فهمیده به عنوان روز نوجوان و بسیج دانش آموزی گرامی داشته می شود تا در کنار یادآوری حماسه ی این دانش آموز قهرمان، فرزندان این مرز و بوم رهرو راه وی شوند و از او درس پاسداری از میهن را فرا بگیرند.

امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی به مناسبت شهادت محمد حسین فهمیده فرمودند: «رهبر ما آن طفل سیزده ساله ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ تر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.»

آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای ستاد یادوآره های شهید فهمیده، با قدردانی از شهید فهمیده به عنوان یکی از اسطوره های به یاد ماندنی تاریخ ایران اظهار داشتند: «نوجوانی دوره ای است که برای رقم زدن آینده ی هر فرد نقش حساس و تعیین کننده ای دارد و کسانی که به این رشد معنوی، علمی و فکری و کارآیی و قوت جسمی برسند، آینده ی درخشانی را برای خود تضمین خواهند کرد. بنابراین پرداختن به کار تعلیم و تربیت این قشر از جامعه و بالاخص مساله ی بسیج که یک امر همه جانبه مادی و معنوی محسوب می شود حایز اهمیت بسیار است و جوانان و نوجوانان ما در لباس بسیج از ارزش ها و شخصیت و جوهره وجودی خویش مردانه دفاع می کنند ...»

تگها: 13, 13 آبان ماه, ایثار, مقاومت, یاداشت, حسین فهمیده

کانال تلگرامی نسیم خنداب
» مطالب مشابه

نظرات:

نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *